Rostselmash TORUM

TORUM – to silny kombajn zbożowy, jeden z najbardziej wydajnych na świecie. TORUM jest w stanie zbierać ponad 2000 hektarów różnych zbóż, zbierając 40 ton ziarna na godzinę i 300 ton na zmianę.

Kombajn oparty jest na unikatowym systemie rotacyjnym Advanced Rotor System (ARS). ARS obejmuje trzy innowacje: przenośnik pochyły, rotor z obrotowym klepiskiem i bezstopniowy napęd rotora.

 1. Specjalna konstrukcja przenośnika pochyłego zapewniająca większą przepustowość przy mniejszym zużyciu energii.
 2. Rotor z unikalnym 3-punktowym systemem omłotu zapewnia wyższą wydajność separacji.
 3. Szybką i precyzyjną regulację omłotu umożliwia bezstopniowy napęd rotora.

Mocarny Rotor

Łączy w sobie jeden z najbardziej wydajnych na świecie systemów omłotu.

Konstrukcja przenośnika Pochyłego

Unikalna konstrukcja podajnika pochyłego polega na tym, że zwykły przenośnik łańcuchowy jest zastąpiony trzema bębnami o specjalnej konstrukcji. Takie rozwiązanie pozwala znacznie poprawić stabilność procesu żniwnego i zwiększyć wydajność zbioru.

Ustawione po sobie kolejno bębny przyspieszają masę przed wlotem do rotora, zapewniając tym samym stabilny proces omłotu. Badania wykazały, że w porównaniu z tradycyjnymi podajnikami łańcuchowymi, zwiększają wydajność o 20%, a zapotrzebowanie mocy zostało zmniejszone o 15%.

Taki schemat jest szczególnie skuteczny w przypadku nierównomiernych pokosów, przy dużej wilgotności i stopniu zanieczyszczenia, oraz innych niekorzystnych warunkach.

UKŁAD MŁÓCĄCY ARS

Advanced Rotor System – jest to system omłotu który nie można porównać z żadnym innym na świecie, zapewnia on wydajność na wysokim poziomie nawet w niekorzystnych warunkach. Udział tego innowacyjnego rozwiązania w zwiększeniu wydajności jest bardzo duży.

System z obrotowym klepiskiem

W kombajnach typu rotorowego ze stałym klepiskiem, górna powierzchnia rotora nie jest wyposażona w klepisko, co zmniejsza ich wydajność. Obszar poza klepiskiem nie jest w pełni wykorzystany, a przy zbiorze mokrej kukurydzy i ryżu, układ taki często się zapycha (tzw. strefa martwa). Niezadowalająca praca układu rotorowego przy wilgotnych zbiorach jest niewątpliwą bolączką kombajnów wykorzystujących ten system omłotu i separacji. Po pojawieniu się systemu wykorzystywanego w kombajnie TORUM można zapomnieć o powyższym problemie, a praca w trudnych warunkach nie sprawia już problemu.
Klepisko obrotowe zapewnia samooczyszczanie, układ ten nie posiada też żadnych tref “martwych” , a częste zapychanie i zatykanie rotora jest wykluczone. Poza tym zużycie energii w procesie omłotu zmniejsza się o 8-10%.

Unikalny 3 -punktowy system omłotu

W zespole klepisk znajdują się trzy sekcje młócenia z regulacją ustawienia szczeliny. W związku z powyższym materiał jest młócony trzy razy na jeden obrót rotora w przeciwieństwie do pojedynczego omłotu jak to jest w kombajnach rotorowych tradycyjnych konstrukcji . Niezależnie od warunków zbioru i rodzaju ziarna, nie jest wymagane dodatkowe dostosowanie: od jęczmienia do omłotu pszenicy – szczelina omłotu jest ustawiona w granicach 16-20 mm.

2 – poziomowy system czyszczenia

Maksymalne czyszczenie

TORUM korzysta z systemu czyszczenia składającego się z 2 kaskad. Kolejną dmuchaną kaskadę tworzy dodatkowe sito. System jest dobrze wyważony: podsiewacz z dolnym sitem przesuwają się razem, a górne sito przesuwa się w przeciw-fazie. Powierzchnia sita wynosi 5,2 m2.

Rozdrabniacz słomy
TORUM wykazuje również wielofunkcyjność podczas pracy z rozdrabniaczem słomy. Rozdrabniacz słomy zapewnia wysoki standard pracy, stopień rozdrobnienia – jest doskonały. Słoma rozdrobniona jest przez rozdrabniacz słomy na drobne kawałki i gwarantuje dokładną dystrybucję masy na polu przygotowując glebę do następnej udanej uprawy.

Szybciej, wiecej, wydajniej

Większa pojemność, szybszy rozładunek, mniej przerw w terenie – rezultat – zwiększona wydajność. Odtąd tylko taka formuła. Szybciej, więcej, wydajniej!

Czyste ziarno trafia zbiornika o pojemności 10 500 L. Taka pojemność pozwala poprawić skuteczność działania poprzez zmniejszenie liczby cykli rozładowywania.
Prędkość wyładunku wynosi 105 L / s, a zbiornik pełnego ziarna jest opróżniany w ciągu nie dłuższego niż 2 minuty. Długość robocza rozładunku jest powiększona i wynosi 5,7 m, wysokość rozładunku wynosi 5,4 m, kąt pochylenia wynosi 105 °. Pozwala to na łatwe rozładowywanie ziarna do każdego pojazdu transportowego nawet podczas pracy z 9 metrowym hederem.

Moc i zaufanie

Kombajny TORUM są wyposażone w ekonomiczne silniki o dużej mocy. TORUM 765 wyposażony jest w 6-cylindrowy silnik rzędowy Cummins QSG 12 (520 KM, poziom IV).

Zoptymalizowany wykres mocy silnika wpływa na mniejsze zużycie jego elementów, zmniejszając zużycie paliwa. Gdy wymagana jest praca z pełną mocą, silnik uruchamia swoje duże rezerwy.

Przeniesienie mocy do rotora, napędu kombajnu i jego elementów roboczych odbywa się za pomocą skrzyni przekładniowej PTO (1) . Moc jest przenoszona na bardzo krótkim dystansie co owocuje bardzo niskimi stratami.

Przekładnia składa się z dwuzakresowej mechanicznej skrzyni biegów (2) ze sterowaniem elektromechanicznym, przekładni planetarnej (3) zsynchronizowanej z silnikiem hydraulicznym (4) zmieniającym obroty wariatora.

SPRĘŻARKA POWIETRZA

Sprężarka powietrza pozwala zaoszczędzić wystarczająco dużo czasu przeznaczonego na konserwację, zwłaszcza w warunkach polowych, gdy nie mamy do dyspozycji innej maszyny wyposażonej w instalację pneumatyczną. Sprężarka powietrza jest standardowym wyposażeniem innowacyjnych kombajnów zbożowych TORUM.

UKŁAD JEZDNY

Podwozie jest zaprojektowane z uwzględnieniem złożonych wymagań. Zwiększony prześwit i mały promień skrętu umożliwiają łatwość w manewrowaniu kombajnem na polu i na zwykłych drogach. Istnieje także możliwość instalacji napędu na cztery koła w kombajnie

ABSOLUTNY KOMFORT

Kabina ComfortCab kombajnu zbożowego TORUM wyposażona jest w amortyzowany fotel, ulepszoną izolację akustyczną, klimatyzację, ogrzewanie, schowek chłodzący i radio.

 • szeroka panoramiczna szyba – zagięta przednia szyba o powierzchni ponad 5m2 zapewnia operatorowi idealną widoczność na pole pracy;
 • konsola – wyświetlacz komputera pokładowego w sposób ciągły przedstawia wszystkie podstawowe informacje o aktualnym stanie maszyny. Umożliwia to operatorowi uzyskanie maksymalnej wydajności i uniknięcia potencjalnych zagrożeń;
 • joystick GST – wielofunkcyjny ergonomiczny joystick jest zaprojektowany tak by idealnie dopasowywał się do dłoni operatora. Obsługuje on wszystkie podstawowe funkcje kombajnu;
 • podłokietnik – wbudowana w podłokietnik konsola sterująca zawiera przyciski sterujące wszystkimi podstawowymi funkcjami maszyny;
 • komforty fotel operatora – komfortowy fotel z amortyzacją i regulacją we wszystkich płaszczyznach zapewnia operatorowi idealną pozycję pozwalającą w pełni skupić się na pracy;
 • dodatkowe siedzenie – wygodne siedzenie dla asystenta lub trenera;
 • chłodzony schowek – zawsze schłodzony napój w zasięgu ręki;
 • instalacja radiowa – ciężką pracę umili ci Twoja ulubiona muzyka. Maszyna jest wyposażona w instalacje radiową z standardowymi złączami. Głośniki oraz antena są na wyposażeniu seryjnym;
 • panel zarządzający klimatem – dzięki niemu w łatwy sposób stworzy odpowiedni klimat do pracy sterując klimatyzacją, ogrzewaniem oraz nawiewami.

HYDRAULICZNY NAPĘD NAGARNIACZA

Pozwala na bezstopniową zmianę obrotów, zapewniając optymalny przepływ masy zwiększając wydajność. Jest to prosty i sprawdzony mechanizm z wymagający minimalnej ingerencji w celu regulacji.

Napęd kosy z przekładnią Schumacher

Działa płynnie, cicho i bez zużycia. Wysoka prędkość i duży skok kosy zwiększają jakość cięcia i wydajność zbioru zwłaszcza w niekorzystnych warunkach. Noże kosy są mocowane za pomocą śrób co znacznie skraca czas ich wymiany. Na wyposażeniu standardowym hedera znajdują się podnośniki łanu, które zapewniają optymalne zbiory i zmniejszają straty podczas pracy w poległym zbożu.

ELEKTROHYDRAULICZNY SYSTEM KOPIOWANIA TERENU

Pozwala na zwiększenie wydajności zbioru i redukuje straty przy pokosie. Trzy tryby pracy pozwalają na automatycznie ustawianie przyrządu tnącego w pozycji transportowej oraz programowanie ustawień kopiowania terenu które znacznie ułatwiają proces zbioru. Elektronika zadba o komfort pracy.

SYSTEM SYNCHRONIZACJI PRĘDKOŚCI CIĘCIA I OBROTÓW NAGARNIACZA

Znacznie ułatwia prace operatorowi i zmniejsza wymagania co do jego kwalifikacji. Jest to kolejny system zwiększający wydajność i zmniejszający straty. Dzięki niemu także wszystkie elementy nagarniacza są dobrze zabezpieczone przed zawijaniem się wokół niego długich roślin.

DUŻA ŚREDNICA ŚLIMAKA

zapobiega przed zawijaniem się wokół niego roślin. Dobrze rozmieszczone palce ślimaka zapewniają doskonały przepływ masy nawet podczas zbiorów groszku lub bardzo niskiego jęczmienia. Palce ślimaka posiadają także specjalne nacięcie które umożliwia im bezpieczne złamanie się podczas kontaktu z kamieniem.

ZBIÓR KUKURYDZY

Dla zbioru kukurydzy na ziarno oferowane są 8 i 12 rzędowe adaptery, które zapewniają wydajność do 6 ha na godzinę. Te niezwykłe adaptery rozdrabniają i pozostawią pociętą masę na polu.

ZBIÓR RZEPAKU

W celu uzyskania maksymalnej skuteczności podczas zbierania delikatnych roślin proponuje się wyposażenie dodatkowe. Montaż stołu do zbioru rzepaku możliwy jest dla wszystkich dostępnych szerokościach przyrządu żniwnego 6/7/9 m adapter zmniejsza straty podczas zbioru 3-4 krotnie

ZBIÓR SŁONECZNIKA

Specjalne adaptery 8 i 12 rzędowe do zbioru słonecznika zapewniają zbiór w 98 % co nie jest możliwe do osiągnięcia przy zastosowaniu innego typu adaptera. Adapter działa niezawodnie w każdych warunkach.

ZBIÓR POKOSU

W przypadku zbioru dwuetapowego, kombajny mogą być wyposażone w podbieracz pokosu o możliwych szerokościach 3,4 lub 4,3 m. Adapter podbierający umożliwia pracę nawet w pochyłym terenie, a niezawodne elementy podbieracza zabezpieczają przed zapychaniem, zawijaniem i wydmuchiwaniem masy przez wiatr, zapewniają prace nawet w niekorzystnych warunkach.