Rostselmash ACROS

Wysoka produktywność, uniwersalność, dbałość o plon, łatwość dostosowania do własnych wymagań oraz komfort obsługi – to zalety, dzięki którym kombajny ACROS zostały docenione przez profesjonalistów na całym świecie.

Seria ACROS jest reprezentowana przez kilka modeli przystosowanych do różnych warunków pracy. Wybierając model ACROS wybierasz pewność, że kupujesz kombajn zbożowy uznawany za najlepszego w swojej klasie. Wysoka wydajność kombajnu zapewnia zbiór ponad 1000 hektarów na sezon począwszy od wczesnych zbóż, a kończąc na kukurydzy i słonecznikach.

Podajnik pochyły z odrzutnikiem

W podajniku pochyłym zastosowano unikalne rozwiązania – na wyjściu transportera zamontowano odrzutnik. Masa roślinna podążająca w kierunku bębna młócącego nie tylko przepływa z większą prędkością, ale jest także podawana równo. W rezultacie zmniejsza się obciążenie systemu młócącego, a zwiększa się wydajność przepustowa. Długość komory pochyłej została zwiększona do 250 mm, co pozwala na równomierne przedostawanie się masy ziarnistej do młocarni. Dodatkowo proces załadunku/rozładunku hedera z wózka transportowego został uproszczony. Polepszyła się również widoczność na przyrząd żniwny z kabiny. I jeszcze jeden dodatkowy plus dla tych, którzy nastawiają się na zbiór kukurydzy i słonecznika – ze względu na to, że nie ma jako takiego bębna palcowego na wejściu – nie ma potrzeby wnoszenia zmian w podajniku by zbierać kukurydzę czy słonecznik

Maksymalna wydajność

Rostselmash stworzył oryginalny i wysoko wydajny system omłotowy dla kombajnów ACROS. Siła i niezawodność oraz dokłada separacja sprosta najwyższym wymaganiom jakościowym.

Główną zaletą jest oryginalny bęben omłotowy z największą średnicą na świecie (800mm), który dzięki ogromnej trwałości łatwo radzi sobie z mokrą, zanieczyszczoną lub różną masą słomy.

Duża średnica bębna oraz ekstremalnie duży kąt opasania bębna wynoszący (130 ˚) zapewnia największy w swojej klasie obszar separacji ziarna wynoszący 1.38 m2.

Dzięki tej właściwości możliwe jest osiągnięcie prawie kompletnej separacji na poziomie (95%) już na bębnie młócącym. Zachowując przy tym bardzo niskim współczynniku uszkodzenia ziarna.

Czyste wyniki

Nowy system oczyszczania został wyposażony w dwie kaskady sit z sitem wstępnym, co pozwoliło uzyskać doskonały rezultat bez wydłużania sit. Ogólna powierzchnia sit została znacząco powiększona z 4,7 m2 do 5,2 m2. Zamontowany został nowy dwusekcyjny wentylator, który wytwarza strumień powietrza nie zależny od obciążenia. Te czynniki sprawiają, że efekty oczyszczania są dużo lepsze niż w przypadku podstawowego systemu. Wyrażają się one w wydajności kombajnu i mniejszym stopniu zanieczyszczenia ziarna. Czystość ziarna jest tak wysoka, że ziarno „z pola” można kierować bezpośrednio na elewator.

Jeszcze jedno udogodnienie – opcjonalne elektryczna regulacja sit, dzieki której nie opuszczając kabiny można dokonywać wszystkich niezbędnych ustawień sit oraz sterować strumieniem powietrza. Dodatkowo – sita są łatwe w demontażu, co również ułatwia obsługę i konserwację kombajnu.

W celu zwiększenia wydajności zwiększono długość klawiszy (+120 mm) i zmieniono ich strukturę. Zmodernizowane łopatki znajdujące się na powierzchni sit są ustawione wzdłuż przepływającej masy tak by poprawić płynność ziarna. Jak pokazują przeprowadzone próby nowa wersja wytrząsacza słomy zapewnia o wiele bardziej intensywny proces separacji, szczególnie, w warunkach zwiększonej wilgotności.

Wszystko pod kontrolą

Praktyka pokazuje, że wyładunek ziarna nie zajmuje więcej jak 5% czasu pracy kombajnu. W potrzebie redukcji tego czasu, kombajn ACROS jest wyposażony w wysoko wydajny układ wyładunkowy (prędkość wyładunku do 90 L/sec.) oraz zbiornik na ziarno o dużej pojemności 9000 L). Kompletny wyładunek całego ziarna ze zbiornika zajmuje mniej niż dwie minuty.

Smart Launch jest opatentowanym rozwiązaniem następującego po sobie włączania ślimaków wyładowczego i poziomego. Zalety:

 • zmniejsza ryzyko uszkodzenia systemu wyładowczego – od przeciążenia do momentu włączenia wyładunku. Cecha jest szczególnie ważna podczas pracy na kulturach o wyższej wilgotności,
 • wyklucza rozsypanie ziarna znajdujacego się w zbiorniku podczas składania ślimaka. Rura wyładowcza zawsze pozostaje wolna od ziarna.
 • łatwość wyładunku etapowego.

Rura wysypowa

Długość oraz kąt obrotu rury wysypowej zostały zaprojektowane dla bezproblemowego rozładunku dla przyczep różnego rodzaju. Nawet jeżeli jest to długa przyczepa, a kombajn wyposażony jest w 9 metrowy heder.

Możliwość dezaktywacji napędu żniwnego podczas rozładunku pozwala na zmniejszenie zużycia paliwa oraz zwiększenie żywotności układu młócącego.

Rura wysypowa

Długość oraz kąt obrotu rury wysypowej zostały zaprojektowane dla bezproblemowego rozładunku dla przyczep różnego rodzaju. Nawet jeżeli jest to długa przyczepa, a kombajn wyposażony jest w 9 metrowy heder.

Możliwość dezaktywacji napędu żniwnego podczas rozładunku pozwala na zmniejszenie zużycia paliwa oraz zwiększenie żywotności układu młócącego.

Dwie prędkości sieczkarni

Bęben roboczy posiada dwie prędkości: 3 400 obr./min dla słomy tradycyjnej oraz ok 2 000 obr./min dla kukurydzy. Mniejsza prędkość tnąca została wprowadzona w celu obniżenia zużycia sieczkarni.

Załączanie sieczkarni odbywa się automatycznie wraz z załączeniem układu omłotowego, możliwe jest również uruchomienie sieczkarni oddzielnie poprzez tryb manualny w terminalu.

Gotowy do każdego zadania

Kombajny ACROS są wyposażone w silnik Cummins. Są to silniki 6 – cylindrowe dopasowane w oparciu o wysoką moc oraz doskonały moment obrotowy. Rezerwa momentu obrotowego wynosi 20% i gwarantuje pełną elastyczność silnika w każdej sytuacji, która może spotkać kombajn podczas żniw.

Kombajn ACROS 595 Plus wyposażony jest w 6 cylindrowy silnik Cummins QSB 8.9l z AdBlue (Stage IV) o mocy 333 KM – produkcji USA. Operator może z łatwością kontrolować obroty silnika przy pomocy przycisku na panelu sterowania w kabinie. Zapas momentu obrotowego wynosi do 20%. Ekonomiczny silnik razem z 540-litrowym zbiornikiem paliwa pozwala pracować bez tankowania do 16 godzin.

Pokładowa sprężarka

Pokładowa sprężarka powietrza ze zbiornikiem o pojemności 110 litrów (standard we wszystkich modelach ACROS) pozwala oszczędzić dużo czasu podczas konserwacji szczególnie w warunkach polowych.

PANORAMICZNA SZYBA O POWIERZCHNI PONAD 5 m2

NIEOGRANICZONY KOMFORT

Kombajn VECTOR 425 jest wyposażony w komfortowe pneumatyczne siedzisko operatora, dodatkowo w kabinie znajduje się siedzenie dla instruktora. Kabina jest wygłuszona, wyposażona jest w klimatyzację, nagrzewnicę chłodzony schowek i radio.

Kabina kombajnu Vector zapewnia operatorowi wysoki komfort pracy – wszystko to przez następujące cechy:

 • Regulowana kolumna kierownicy – regulowana w dwóch zakresach (wysokość oraz pochył) kolumna kierownicy pozwala operatorowi dostosować stanowisko pracy do własnych wymagań;
 • Duża panoramiczna szyba – doskonała widoczność w każdym kierunku zapewnia panoramiczna szyba o powierzchni ponad 5m2;
 • Joystick GST – wielofunkcyjny ergonomiczny joystick jest skonstruowany tak by idealnie przylegać do dłoni;
 • Konsola monitorująca – pokładowy system monitorujący w sposób ciągły wyświetla wszystkie informacje dotyczące przyrządu żniwnego oraz systemu omłotu. Pozwala to operatorowi utrzymać optymalną wydajność i chronić maszynę przed potencjalnymi zagrożeniami;
 • Podłokietnik – wbudowany z prawej strony podłokietnik z panelem sterującym zawierającym przyciski kontrolujące wszystkie najważniejsze funkcje maszyny;
 • Dodatkowy fotel – asystent lub trener może wygodnie usiąść na fotelu obok operatora;
 • Chłodzony schowek – zawsze schłodzony napój w zasięgu ręki;
 • Instalacja radiowa – ciężką pracę umili ci Twoja ulubiona muzyka. Maszyna jest wyposażona w instalacje radiową z standardowymi złączami. Głośniki oraz antena są na wyposażeniu seryjnym;
 • Panel zarządzający klimatem – dzięki niemu w łatwy sposób stworzy odpowiedni klimat do pracy sterując klimatyzacją, ogrzewaniem oraz nawiewami;
 • Doskonała izolacja akustyczna – w kabinie maszyny jest cicho, co zdecydowanie spowalnia zmęczenie organizmu operatora.

Doskonała przystawka żniwna to rzecz wymagana dla doskonałych kombajnów. Wszyscy wiedzą, że zbiór plonów zaczyna się od przystawki. Dlatego jej właściwy dobór ma kolosalny wpływ na efektywność całego procesu zbioru.

Prędkość nagarniacza jest zsynchronizowana z prędkością jazdy – ułatwia pracę operatorowi znacząco odciążając go podczas pracy. W rezultacie skutkuje to zwiększoną produktywnością i zmniejszenie strat.

Listwa tnąca Schumacher – działa płynnie, precyzyjnie oraz nie wykazuje zużycia. Wysoka prędkość cięcia skutkuje wzrostem jego jakości oraz wzrostem ogólnej wydajności szczególnie w niekorzystnych warunkach. Noże tnące zamocowane są śrubowo co znacząco redukuje czas ich wymiany. Podczas pracy na nierównych glebach , podnośnik łanu który podnosi wstępnie łan z gleby jest użyty do zredukowania strat (zawarty w podstawowej konfiguracji).

Bęben nagarniacza o dużej średnicy – zapobiega oplątywaniu się roślin wokół bębna. Palce nagarniacza pomiędzy zwojami podajnika ślimakowego rozmieszczone są na całej jego długości, dzięki temu równomiernie przekazują materiał do gardzieli nawet podczas zbioru grochu czy niskiego jęczmienia (dla przyrządu żniwnego z kopiowaniem elektrohydraulicznym).

KUKURYDZA

W przypadku zbioru kukurydzy proponuje się przystawkę 6 lub 8-rzędową. Kombajn w takiej konfiguracji zapewnia zebranie nasion przy jednoczesnym rozdrabnianiu i rozrzucaniu masy zielonej na pole.

SŁONECZNIK

Przystawki 8- oraz 12-rzędowe zostały skonstruowane specjalnie dla zbiory słonecznika. Zapewniają one kompletne zebranie upraw na poziomie 98%, co nie jest osiągalne przy użyciu innego rodzaju przystawki. Przystawka działa niezawodnie w każdych warunkach polowych, również przy zbiorze odmian karłowatych czy hybrydowych.

RZEPAK

W celu uzyskania maksymalnej skuteczności podczas zbierania bardzo delikatnych roślin zalecane jest wyposażenie dodatkowe. Przystawka rzepakowa do przystawki 6/7/9 m skutecznie zmniejsza straty (4-krotnie) i dodatkowo pozwala zebrać od 30 do 100 kg ziarna więcej z 1 ha w zależności od wydajności upraw.