Pielniki ARBOS z mechanicznie regulowanym rozstawem między rzędami, służą do pielęgnacji głównych upraw rzędowych celem ułatwienia przejazdów np. opryskiwaczem (przygotowana gleba wymaga mniejszego parowania wody, a tym samym większej chłonności korzenia rośliny) i mogą też służyć do nawożenia w jednym przejeździe.

Główne cechy Arbos UNICA:

  • kompaktowa konstrukcja maszyny zmniejsza obciążenie tylnego podnośnika ciągnika
  • wytrzymały i wydajny równoległobok (taki sam jak zastosowany do siewników punktowych MS, przydatny również pod względem jednolitości części zamiennych)
  • łatwość obsługi i przeprowadzania ustawień
  • wszechstronność możliwych kombinacji, sekcji pielących i ram (składanie ręczne ramy, ramy składane hydraulicznie, ramy sztywne, itd.)
  • możliwość zastosowania wózka (również hydraulicznego) do transportu
  • różne rozwiązania do podsiewania nawozu (z dozownikiem mechanicznym lub elektrycznym).

Pielniki ARBOS UNICA, maszyny do odchwaszczania międzyrzędowego

Konieczne jest podkreślenie różnic między klasycznymi wersjami o rozstawach co 75 i 45 cm – w wersji 75 cm pielnik 6-rzędowy składa się z 5 sekcji pielących z 5 sprężynami (nazywanych „pełnymi” sekcjami) + 2 sekcji (nazywanych “połówkami”) z 3 sprężynami. Z wyjątkiem przypadków specjalnych, dotyczy to wszystkich wersji 70 → 80 cm, niezależnie od liczby rzędów.

W wersji 40 → 45cm „pełne” sekcje posiadają 3 sprężyny a „połówki” 2 sprężyny. Jeśli wymagane są tylko „pełne” sekcje (możliwość dla wąskich międzyrzędzi ze specjalnym doposażeniem), to mogą być wykonane na specjalne zamówienie) – wtedy dla 6-rzędowego pielnika będzie 6 sekcji pielących.

Standardowa sekcja pieląca posiada 3 lub 5 sprężyn mocowanych na solidnym równoległoboku. Konstrukcja ta zapewnia szybką i łatwą regulację głębokości pracy maszyny.

Solidna budowa, silna rama mocująca sekcje, odpowiednie kopiowanie terenu, łatwe przeprowadzanie ustawienia głębokości roboczej – to podstawowe zalety konstrukcyjne pielników ARBOS.

Przejazdy pielnikiem w uprawach rzędowych o różnych międzyrzędziach – w międzyrzędziu kukurydzy (75 cm) oraz w międzyrzędziu buraków (45 cm)

Gleba musi być przygotowana, jak pokazano na ilustracjach poniżej. W przypadku wersji o rozstawie co 75 cm, drugi przejazd będzie uzupełniał poprzedni przejazd i połówki rzędu będą obrobione w dwóch przejazdach:

Wersja o rozstawie 45 cm między rzędami. Prace zostaną wykończone podobnie jak w wersji 75 cm:

Podsiewacz nawozów – do podsiewania nawozami granulowanymi

Pielnik ARBOS UNICA może być wyposażony w podsiewacz do nawozów granulowanych, który rzutowo rozprowadza nawóz w trakcie przeprowadzania pielenia. To praktyczne rozwiązanie agronomiczne. Zbiornik podsiewacza nawozów jest wykonany ze stali nierdzewnej, co korzystnie wpływa na uzyskanie długiej trwałości. Bardzo łatwe ustawienie dawki zajmuje kilka chwil. Dzięki temu zyskuje się na czasie a przez to i na wydajności.

 

Pielnik na ramie składanej

Rama składana hydraulicznie ułatwia transport pielnika po drogach publicznych oraz szybkie przeprowadzanie manewrów na uwrociach pola. Szerokość transportowa pielnika ARBOS UNICA 6-rzędowego wynosi około 2,55 m.

Przykładowa specyfikacja pielnika ARBOS UNICA, 6-rzędowego do kukurydzy:

– rama składana hydraulicznie
– pielące sekcje robocze z 5 sprężynami
– międzyrzędzie 70 do 80 cm
– szerokość robocza 5,10 m
– szerokość transportowa 2,55 m
– podsiewacz nawozów: zbiornik wykonany ze stali nierdzewnej, o pojemności 1 000 litrów
– zamykanie połowy maszyny z blokadą ręczną
– ogumienie kół potrzymujących ramę pielnika: 6,50-15
– centralna regulacja ustawienia dawki podsiewacza nawozu.